Sprawozdanie z realizacji Programu Ekologicznego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

logo_kubusiowi_przyjaciel_natury

W bieżącym roku szkolnym 2014/2015 dzieci 6-letnie z Grupy 5 pod czujnym okiem wychowawczyni – Agnieszki Graj – przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego programu ekologicznego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Organizatorem programu jest marka Kubuś. Głównym celem programu była popularyzacja ochrony przyrody, zachowań ekologicznych oraz zdrowego żywienia wśród przedszkolaków. Program rozpoczął się 15 września 2014 roku trwał do 11.05.2015r.

Na początku roku szkolnego otrzymaliśmy materiały edukacyjne, które były nam bardzo pomocne w realizowaniu szeregu działań. Bohaterem programu był Kubuś, który pokazywał dzieciom piękno natury i uczył jak ją chronić, pomagał w zrozumieniu dlaczego warto odżywiać się zdrowo i jakie mamy dzięki temu korzyści. Przeżywając rozmaite przygody dzieci poznawały rośliny i zwierzęta, uczyły się szacunku i ekologicznych zachowań: jak dbać o rośliny, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać. Dzieci nauczyły się jak można przygotować sałatkę owocową, kompot czy sok z marchwi. Dowiedziały się, że owoce i warzywa przed spożyciem należy myć. W praktyce poznały, że z rolek po papierze i skrawków folii bąbelkowej można zrobić arcydzieło!

W ramach realizacji programu w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy następujące bloki tematyczne:

  1. Ja, ty i środowisko                             15.09-19.09.2014r.
  2. Dary jesieni na talerzu                      22.09-26.09.2014r.
  3. Jesienne przygotowania do zimy       29.09-03.10.2014r.
  4. W zdrowym ciele zdrowy duch         06.10-10.10.2014r.
  5. Wiosna lubi grać w zielone               20.04-24.04.2015r.
  6. Żyję zdrowo i bezpiecznie                 04.05-08.05.2015r.

W trakcie ich trwania zrealizowaliśmy następujące tematy obowiązkowe:

  1. „Kubusiowi przyjaciele natury.” Dzieci poznały podstawowe zachowania proekologiczne, dowiedziały się jak dbać o przyrodę i uczyły się pielęgnacji roślin.
  2. „Owoce, soki i warzywa. Kto je i pije, ten zdrowie wygrywa.” Dzieci poznały podstawowe informacje o warzywach i owocach (rodzaje, występowanie). Kształtowały właściwe postawy żywieniowe. Uczyły się samodzielności poprzez wykonywanie prostych potraw.
  3. „Dzień Marchewki.” Dzieci dowiedziały się, że marchew jest bardzo zdrowa i lubiana, nie tylko przez ludzi – to przysmak wielu zwierząt. Rozpoznawały różne warzywa i owoce. Rozwijały umiejętność pracy w grupie, formułowania pytań i odpowiadania na nie.
  4. „Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy.” Dzieci poznały pojęcie recyklingu. Uczyły się rozpoznawania materiału, z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i efektywnego segregowania odpadów. Dowiedziały się jak wygląda proces powstania surowców i przetwarzania ich.

Ponadto nasze dzieci, „Przyjaciele Natury”, uprawiały roślinki w kąciku przyrody, sadziły cebulki na szczypiorek, siały rzeżuchę, hodowały fasolę. Prowadziły obserwacje oraz dostosowywały hodowle w zależności od pór roku. Cały rok systematycznie wychodziły na wycieczki i spacery, podczas których obserwowały okolicę i zwracały uwagę czy widać troskę mieszkańców o naturę. Podczas dokarmiania ptaków zimą kształtowały odpowiedzialność oraz wrażliwość na losy zwierząt i ptaków. Z okazji Światowego Dnia Ziemi nasze przedszkolaki brały udział w sprzątaniu najbliższej okolicy. Z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do sprzątania okolicznych trawników. W trosce o środowisko zostały zorganizowane zawody na jednośladach pod hasłem „EKO-pojazd na nogę, pokona każdą drogę”. Dzięki spotkaniom ekologicznym każde dziecko pamięta o dokładnym dokręcaniu kranu, oszczędzaniu wody i energii. Dzięki koszom do segregacji zamieszczonym w naszej sali każde dziecko utrwaliło zasady właściwej segregacji śmieci. Jesienią wzięliśmy udział w wycieczce do lasu, gdzie nasłuchiwaliśmy przyrodę i znaleźliśmy drzewo z żółtą korą! Przygotowaliśmy również przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej i wystąpiliśmy nie tylko przed publicznością z naszego przedszkola, ale również zanieśliśmy to przesłanie do uczestników warsztatów Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu, a także zaprosiliśmy uczniów z klasy Id ze Szkoły Podstawowej nr 4, którym wręczyliśmy eko-grę planszową wykonaną w całości z odpadów selektywnych pt. „Przygody Recyklusia”. Wspólnie z grupą 3 wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie „Zwierzakolubni” i przygotowaliśmy wspólną, wielkoformatową pracę plastyczną z odpadów przeznaczonych do recyklingu. Dzięki tym działaniom poznaliśmy gatunki zwierząt, które mogą wyginąć, jeśli nie zaczniemy odpowiedzialnie dbać o środowisko. W programie również aktywnie uczestniczyli rodzice, którym przekazaliśmy książeczki z zadaniami do wykonania wspólnie z dziećmi w domu.

Na koniec realizacji programu dzieci otrzymały dyplomy, a przedszkole certyfikat. Radość na twarzach dzieci i ogromne zaangażowanie podczas zajęć utwierdziły mnie, iż proponowane działania były atrakcyjne, wyzwalały aktywność przedszkolaków, pozwalały poprzez zabawę przemycić trudne zagadnienia związane z ekologią i zdrowym sposobem odżywiania. Przy wspierającej postawie rodziców dzieci zdobyły wiedzę na temat proekologicznych i prozdrowotnych zachowań. Udział w programie sprawił dzieciom wiele radości.

Dzięki naszym działaniom dzieci z grupy 5 mogą się posługiwać tytułem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Koordynator programu – Agnieszka Graj

galeria