W ostatnim tygodniu września realizowaliśmy w grupach II i IV projekt edukacyjny „Bezpieczny przedszkolak na wsi i w mieście”. Na wstępie sporządziliśmy siatkę tematyczną dotyczącą aktualnego zasobu wiedzy dzieci o bezpieczeństwie.

W ramach zajęć terenowych wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do skrzyżowania ulic, podczas której zwróciliśmy uwagę na sygnalizację świetlną, znajdujące się w pobliżu znaki drogowe oraz różne rodzaje pojazdów. Omówiliśmy zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę i powtarzaliśmy określenia: w lewo, w prawo.

Po wycieczce dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami. Wymienialiśmy się zdobytymi informacjami. Następnego dnia gościliśmy na placu przed przedszkolem policjantów – ekspertów w dziedzinie ruchu drogowego. Wykorzystaliśmy zdobyte doświadczenia w praktyce podczas zawodów na jednośladach, wykonywania prac plastycznych, układania i rozwiązywania zagadek o ruchu drogowym. Ćwiczyliśmy wybieranie numerów telefonów alarmowych adekwatnie do zasymulowanej sytuacji. Oprócz aspektu poznawczego zwracaliśmy szczególną uwagę na sposób wyrażania emocji, samodzielność i współdziałanie w zespole.

 

Nauczycielki grup II i IV

galeria