Na początku października w grupie IV rozmawialiśmy o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie i o tym, jakie dary ma dla nas sad i ogród.

Dzieci przyniosły do sali różnorodne owoce i warzywa, które wyeksponowaliśmy w kąciku przyrody. Ich kształty, kolory, wielkości, smaki i zapachy poznawaliśmy różnymi zmysłami. Tworzyliśmy zbiory owoców krajowych i egzotycznych oraz porównywaliśmy ich liczebność. Uruchomiliśmy wyobraźnię plastyczną: lepiliśmy owoce i warzywa z plasteliny, stemplowaliśmy nimi wzory. Stworzyliśmy z nich kukiełki, aby odegrać role w jesiennym teatrzyku.

Przygotowywaliśmy też jesienne przetwory: kisiliśmy ogórki w słoikach, razem z mamą Marty i mamą Karola   przygotowaliśmy pyszny sok marchwiowo-jabłkowy. Innego dnia sprawnie pokroiliśmy na deseczkach umyte wcześniej owoce, aby skomponować z ich kawałków witaminowe szaszłyki, które zjedliśmy ze smakiem. Poprzez te zajęcia nabraliśmy przekonania, że naturalne witaminy zawarte w warzywach i owocach są bardzo ważne dla naszego zdrowia.

Greta Stachowiak, Grażyna Zaremba

galeria