– Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu na powietrzu. Zwracaj uwagę na piękno środowiska przyrodniczego. Poszukaj wiadomości, które pomogą ci wytłumaczyć dziecku, dlaczego zmieniają się pory roku. Zróbcie album fotograficzny przedstawiający okazy przyrodnicze, które was zachwyciły podczas spacerów.

– Organizując wycieczki do parku czy lasu, czasem zaplanuj „wyprawy tematyczne”. Warto zabrać na spacer atlas drzew i krzewów. Wspólnie z dzieckiem obserwuj dwa lub trzy gatunki drzew. Przyjrzyjcie się ich korze, liściom, owcom. Po powrocie do domu zachęć dziecko do narysowania tego drzewa, które najbardziej mu się podobało.

– Pamiętaj, że żadna żywa istota nigdy nie może być zabawką dla dziecka ! Ucz dziecko poszanowania dla żywych istot. Wyjaśnij, że obserwować to nie znaczy niszczyć, niewolić i krzywdzić. Jeśli macie domowe zwierzę, ustal z dzieckiem adekwatny do jego możliwości sposób pomocy w opiece nad nim.

– Poświęć czas na urządzenie wspólnie z dzieckiem domowego ogródka. Nawet jeśli ograniczy się on do kilku doniczek na balkonie lub okiennym parapecie, dla dziecka stanie się fascynującym sposobem poznawania tajemnic życia. Uprawiając ogródek, twoje dziecko nie tylko uczy się, jak pielęgnować rośliny, ale także staje się odpowiedzialną osobą.

– Porozmawiaj z dzieckiem, z czego robi się papier i dlaczego trzeba go oszczędzać. Przy okazji Dnia Ziemi (22 kwietnia) zastanówcie się, co w waszej rodzinie można zrobić, by chronić drzewa, Jeśli macie taką możliwość, posadźcie nowe drzewo. Systematycznie zbierajcie makulaturę.

– Świeć dobrym przykładem. Zabieraj do sklepu torbę na zakupy i zwróć uwagę na konieczność utrzymywania porządku w miejscach publicznych. Przypomnij dziecku, że śmieci należy segregować, by można je było ponownie przetworzyć. Wspólnie odszukajcie miejsca, w których stoją pojemniki na szkło, plastik i papier. Wynoście tam posegregowane odpady.

Ze zużytych, niepotrzebnych przedmiotów zrób z dzieckiem zabawki. Pudełka świetnie sprawdzają się jako domy, pociągi, a z niepotrzebnych materiałów i guzików można uszyć sukienkę dla lalki. Dzięki temu młody człowiek zobaczy, że przedmioty można ponownie wykorzystać.

Oszczędzaj wodę, żywność i energię. Ustal z całą rodziną oszczędny sposób korzystania z wody podczas mycia i przygotowania posiłków. Zwracaj uwagę, by w waszym domu nie marnowała się żywność. Przed wyjściem na zakupy rób wspólnie z dzieckiem listę niezbędnych produktów i konsekwentnie realizuj ją w sklepie.

 

Źródło: Wychowanie w Przedszkolu nr 4/2013

Greta Stachowiak