1. Spędzaj z dzieckiem, jak najwięcej czasu na powietrzu.

2. Wspieraj dziecko w pozytywnym podejściu do sportu. Pamiętaj, aby była to przede wszystkim zabawa i doskonalenie   różnych umiejętności, a nie chęć rywalizacji.

3. Ustal przynajmniej raz w tygodniu rodzinne zajęcia ruchowe. Wybierz się z dzieckiem na spacer pieszo lub na rowerze, na pływalnię lub pograj w piłkę. Pokaż dziecku, że aktywność fizyczna może sprawić wielką przyjemność.

4. Kontroluj czas spędzony przez twoje dziecko w bezruchu, szczególnie przed telewizorem i komputerem. Ustal dla całej rodziny  „ zdrowe” proporcje czasu spędzonego czynnie i biernie.

5. Jeśli kupujesz dziecku nowe zabawki, postaraj się, by były wśród nich, takie, które motywują do aktywności ruchowej ( np. piłka, ringo, kręgle, skakanka, rolki, hulajnoga, latawiec czy rower).

6.Pamiętaj o wygodnym ubraniu dla dziecka. Obcisłe spodnie, źle wyprofilowane lub za małe buty ograniczają swobodę ruchów i sprzyjają powstawaniu wad postawy.

7. Wyrabiaj u dziecka nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała: głowa uniesiona, ściągnięte łopatki, wciągnięty brzuch, napięte pośladki.Likwiduj złe nawyki siedzenia np. siedzenie z podwinięta nogą.

8.Oglądaj plecy dziecka, zwracaj uwagę na symetrię tułowia, łopatek i bioder. Pamiętaj o systematycznej kontroli lekarskiej. Im wcześniej specjalista wychwyci nieprawidłowości, tym szybciej i łatwiej będzie można je skorygować.

9.Uwzględniaj w diecie dziecka zdrowe produkty. Pamiętaj jednak o tym, że nic nie dostarczy tyle koniecznej dla zdrowia dziecka witaminy D, co słońce.

Źródło „Wychowanie w Przedszkolu” nr 3/3/2013

Mirela Konieczna