1.Zachecaj dziecko do zadawania pytań: Co? Dlaczego ? Jak? Odpowiedzi na tego rodzaju pytania pozwalają przedszkolakowi dowiedzieć się więcej o świecie, który go otacza, i lepiej zrozumieć reguły w nim panujące. Ważne jest, abyś udzielał dziecku prostych odpowiedzi, był cierpliwy i traktował pytania swojej pociechy poważnie. Nie przejmuj się, jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości malucha. Zapewnij go, że razem poszukacie odpowiedzi.

2. Zapoznaj dziecko z mapą, zanim zetknie się z nią w szkole. Pokaż mu, jak narysować drogę z domu do przedszkola. Poproś je, by przypomniało sobie, jakie obiekty znajdują się po drodze, i wspólnie nanieście je na waszą mapę.

3. Organizuj wycieczki do parku lub lasu. Warto zabrać na spacer atlas drzew i krzewów. Wspólnie z pociechą obserwuj przyrodę. Przyjrzyjcie się korze, liściom i owocom drzew.

4. Wykonuj z dzieckiem różne doświadczenia i eksperymenty. Możesz np. upuszczać różne przedmioty z wysokości i obserwować, czy  ich wielkość i waga mają wpływ na spadanie, albo przeprowadzać doświadczenia z wodą. W ten sposób przedszkolak będzie odkrywał podstawowe prawa  fizyki.

5. Zwróć uwagę dziecka na niebo i gwiazdy, rozbudź w nim zainteresowanie wszechświatem i nauką w ogóle. Chociaż rozgwieżdżone niebo należy do naszego naturalnego środowiska życia, na co dzień nie zwracamy na nie bacznej uwagi. Wybierz się z pociechą na wieczorny spacer, pokaż jej  Księżyc, małą i Wielką Niedźwiedzicę.

6. Czytaj dziecku książki dotyczące różnych zakątków świata. Bajki są wymarzoną drogą do poznawanie różnych ciekawych miejsc i dowiadywania się nowych rzeczy. Pomogą ci również wprowadzić maluchy w fascynujący, bogaty i różnorodny krąg kultury świata, np. Przygody Sindbada Żeglarza, opowieści o Ali Babie czy o lampie Aladyna prezentują kulturą Bliskiego Wschodu.

7. Organizuj z dzieckiem kulinarne podróże po świecie. Gotuj z przedszkolakiem polskie potrawy regionalne i zagraniczne smakołyki. Opowiedz mu, z jakiego kraju pochodzi dana przyprawa czy danie.

8. Jeśli jesteś kibicem, podziel się swoją pasją z dzieckiem. Zachęcaj do wspólnego oglądania meczu lub uprawiania ulubionej dyscypliny sportu.

9. Załóżcie rodzinną kolekcję przedmiotów pochodzących z różnych krajów, np. znaczków. Łatwo je przechowywać, a przy okazji można opowiedzieć o państwach, z których pochodzą, ich mieszkańcach, zwyczajach czy zbytkach.

Źródło: Wychowanie w przedszkolu

Mirela Konieczna