W okresie bożonarodzeniowym wręczamy dzieciom mnóstwo prezentów, a w sklepach jest wiele zabawek. Wybór właściwej bywa bardzo trudny.

Czym się należy kierować? Na co zwrócić uwagę? Jak, wybrać, najbardziej odpowiednią do wieku, potrzeb i możliwości dziecka?

 1. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze podarunku, zastanów się, co będzie najlepiej służyło rozwojowi dziecka i równocześnie ucieszy je. Pamiętaj również o tym, ze żaden przedmiot i najpiękniejsza zabawka nie zastąpi czasu poświęconego dziecku i Twojego zaangażowania w to, co dla niego ważne.
 2. Szukaj zabawki, która jest dostosowana do wieku i umiejętności dziecka.  Na przykład zabawka, którą można ciągnąć na sznurku lub pchać zaangażuje dwulatka na całe godziny, jest dla niego ciekawa. Czterolatkowi tez się spodoba i chętnie się nią pobawi. Ale wkrótce, znudzony, odstawi ją w kąt.
 3. Wybierz zabawkę efektowną, budzącą zainteresowanie dziecka, zajmującą je w twórczy sposób. Niezwykle cenne z tego punktu widzenia będą zabawki zachęcające do dokonywania przekształceń, eksperymentów i pobudzające wyobraźnię. Ważne jest także, aby zabawka rozwijała umiejętności dziecka i jego myślenie, ćwiczyła pamięć, spostrzegawczość i wytrwałość. Takie funkcje spełniają np.: klocki, układanki, gry, zestawy do zabaw tematycznych ( w dom, poznawanie zawodów), zabawki zręcznościowe.
 4. Ważne jest, by podczas zabawy dzieci mogły zaspokajać potrzebę ruchu. Niezwykle wartościowe będą więc zabawki wymagające poruszania się np.: skakanka, piłka, rower, rzutki, sanki, narty, itp. Jeśli to możliwe- zrób takie same prezenty innym członkom rodziny- zachęcą do podejmowania wspólnej aktywności i spędzania czasu.
 5. Zabawki powinny uczyć dzieci okazywania emocji, empatii, dbania o innych- te rolę spełniają doskonale ukochane przez dzieci pluszaki i książki. Wybieraj książki o pięknych ilustracjach, wartościowe pod względem poruszanej tematyki i poprawności językowej. Najlepiej sięgaj do klasyki dziecięcej literatury.
 6. Wykorzystaj okres Bożego narodzenia do wspólnego śpiewania i grania kolęd oraz piosenek związanych z tymi świętami i zimą. Możecie śpiewać, klaskać i wystukiwać rytm za pomocą rożnych sprzętów np. Uderzając drewnianą pałeczką o pokrywkę lub potrząsając puszką wypełnioną kasząitp. Nagraj śpiew twojego dziecka. Będzie zachwycone, gdy odtworzysz mu brzmienie jego głosu, a ty zyskasz cenną pamiątkę.
 7. Wybieraj wyłącznie zabawki bezpieczne dla dziecka.
 • Zabawki przeznaczone dla najmłodszych nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny jest znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce. Oznacza on, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.
 • Warto upewnić się, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi sztywnych lub wystających elementów. Zabawki, które można złożyć ( np. Krzesełka,  dziecięce deski do prasowania), muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą.
 • Zawsze trzeba sprawdzić, czy drobne elementy konstrukcji nie odpadają przy lekkim naciśnięciu ( dziecko może je połknąć lub się udławić).
 • Pamiętaj, że do każdej zabawki powinna być dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim.

Odpowiedzialny dobór zabawek dla dzieci to obowiązek dorosłych. Pamiętaj o tym, planując zakup świątecznych prezentówi spełniając dziecięce marzenia…

Źródło: Wychowanie w  przedszkolu

Mirela Konieczna