W środę 11.03.2015 odbył się w naszym przedszkolu X jubileuszowy Turniej Wiedzy Regionalnej „Wielkopolskie ABC…” upowszechniający wielkopolską tradycję i kulturę.

Turniej otworzyły dzieci z naszego przedszkola. Dzieci z grupy V efektownie zaprezentowały się w wiązance tańców wielkopolskich: „Marynia”, „Walcerek” i „Wiwat”. Chórek z grupy IV, głośno i odważnie zaśpiewał przewodnią piosenkę turnieju oraz przyśpiewki regionalne.

Podczas turnieju gościliśmy 3-osobowe drużyny 5,6 latków reprezentantów gminnych przedszkoli. Dzieci udowodniły, że nie tylko znają folklor wielkopolski ale także, dostrzegają zmiany dokonujące się w naszym mieście bowiem bez trudu rozpoznały niedawno ustawiony na swarzędzkim rynku pomnik wybitnego wielkopolanina Augusta Cieszkowskiego oraz zmienioną elewację budynku Cechu Stolarzy Swarzędzkich. Dzieci udowodniły, że słynna rymowanka poznańska „W antrejce, na ryczce…” jest im dobrze znana, że rozumieją i potrafią używać niektórych określeń gwarowych. Podczas turniejowych konkurencji zaprezentowały uzdolnienia wokalne, taneczne, rysunkowe. Ujawniły ekspresję twórczą i zdolności manualne podczas rysowania ilustracji do wielkopolskiej legendy.

Niezmiernie ciekawe były przygotowane przez drużyny z poszczególnych przedszkoli reklamy zachęcające turystów do odwiedzenia ciekawego miejsca w Wielkopolsce. Po takich prezentacjach chętnie wybierzemy się do Kórnika, na Ostrów Lednicki czy do Skansenu Pszczelarskiego. Drużyny wykorzystały w nich piękne stroje, plakaty, makiety, a nawet krzesło wykonane prze swarzędzkiego stolarza, a przede wszystkim ciekawe teksty i piosenki.

Turniejowe zmagania oceniało jury w składzie: wiceburmistrz pan Tomasz Zwoliński, kierownik Referatu Edukacji  pani Dorota Zaremba i pani Ewa Buczyńska. Poziom konkursu był wyrównany wszystkie drużyny zdobyły maksymalną liczbę punktów, dumni jesteśmy, że wśród nich była drużyna z naszego przedszkola. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz książeczkę zachęcającą do kolorowania i poznawania miasta Poznania. Każde przedszkole otrzymało pięknie wydany zbiór legend poznańskich.

Jako, że był to turniej jubileuszowy zaproszeni goście oraz nauczyciele przygotowujący dzieci do turnieju otrzymali wykonane na kółku plastycznym pamiątkowe obrazki na drewnie przedstawiające dawny Swarzędz.

Wyjątkowo piękną oprawę turnieju przygotowaliśmy dzięki pomocy wszystkich nauczycieli, pracowników obsługi oraz rodziców, którzy wypożyczyli ciekawe eksponaty m.in. haftowane serwetki, młynki, moździerz, tarki do prania, różnego rodzaju żelazka, kołowrotek, gliniane naczynia. Dzieci zwiedzając tą wystawę mogły się sporo dowiedzieć o życiu dawnych mieszkańców Wielkopolski.

Koordynator projektu

Greta Stachowiak

 

galeria