W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko przeziębienia i infekcji? Najlepiej zapobiegając im przez odpowiednie ubieranie dziecka, zapewnienie mu codziennego ruchu na świeżym powietrzu i urozmaiconą dietę.

 

  • Codziennie zapewnij dziecku pobyt na powietrzu. Dzięki ruchowi (np. spacerom, jeździe na rowerze i zabawom na placach zabaw) wzrasta odporność układu immunologicznego.

 

  • W zimowe i jesienne dni chroń dziecko zarówno przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem. Ubieraj je tak samo ciepło, jak siebie, najlepiej „na cebulkę” -biegającemu maluchowi prawdopodobnie będzie cieplej niż tobie i kilka warstw  ubrania pozwoli dostosować je do zmieniających się warunków atmosferycznych oraz aktywności dziecka.

 

  • Słuchaj uważnie, kiedy dziecko mówi o swoich odczuciach związanych z temperaturą. Jeśli odmawia włożenia dodatkowego swetra, twierdząc, że jest mu ciepło- zapewne tak jest! Możemy to sprawdzić, dotykając jego karku- jeśli jest chłodny, maluchowi może być zimno, jeśli rozgrzany – na pewno jest zbyt ciepło ubrany.

 

  • Przegrzewanie dziecka to główna przyczyna przeziębień i infekcji w okresie jesienno-zimowym. Zbyt ciepłe ubieranie dziecka czy wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym spędza dużo czasu, zaburzają wewnętrzną termoregulacje – maluch szybciej marznie, źle znosi zmiany temperatur i z tego powodu… częściej choruje. Temperatura w domu powinna wynosić około 20 stopni, a w sypialni może być niższa. Pomieszczenia, w których przebywa dziecko, należy często wietrzyć.

 

  • Pamiętaj, że najwięcej ciepła organizm traci przez głowę i stopy. Odpowiednim zabezpieczeniem na spacerze będzie lekka czapka z polaru, „niegryzącej” dzianiny lub wełny. Jeśli dziecko nie lubi szalika, doskonale sprawdzi się wygodna  „kominiarka”. Buty powinny być nieprzemakalne, na grubej podeszwie, ale lekkie; dobierając rozmiar, pamiętaj, że powinny się zmieścić w nich dodatkowe skarpetki – warstwa powietrza między nimi będzie mocniej izolowała od zimna.

 

  • W miarę możliwości zadbaj, by ubranie wierzchnie dziecka było nieprzemakalne. Kurtka powinna sięgać poniżej talii, a do zabaw na śniegu najlepszy będzie kombinezon. Pamiętaj o solidnych, ciepłych rękawiczkach (podczas zabaw na śniegu świetnie sprawdzą się narciarskie).

 

  • Motywuj dziecko do samodzielnego ubierania się. Dyskretnie obserwuj, jak radzi sobie z tymi czynnościami; pomagaj tylko wtedy, gdy zachodzi potrzeba (w przypadku nieudanych prób). Rozmawiaj z nim na temat doboru ubrania odpowiedniego do panujących warunków atmosferycznych.

 

  • Jeśli dziecko ma nieprzemijające objawy przeziębienia i przez dłuższy czas jest  zakatarzone, ma gorączkę, kaszel, bóle głowy czy kłopoty z pęcherzem – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być symptomy  poważniejszej choroby, np. zapalenia oskrzeli lub płuc, i tylko lekarz jest w stanie ocenić, jaka terapia jest dla dziecka najkorzystniejsza.

Anna Sierschuła

Źródło: Wychowanie w przedszkolu