IX Edycja gminnego turnieju regionalnego „Wielkopolskie ABC…” odbyła się w naszym przedszkolu 21.03.2014.

W zmaganiach turniejowych brały udział dzieci z sześciu gminnych przedszkoli. Nasze przedszkole wspaniale reprezentowali najstarsi przedszkolacy z grupy V. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, wykazali się znajomością herbów i charakterystycznych budowli Swarzędza, Poznania i Gniezna. Zaprezentowali przygotowane w swoich placówkach plakaty ilustrujące przysłowia związane z świętymi patronami wyżej wymienionych miast. Pięknie zatańczyły też wiązankę wielkopolskich tańców ludowych.

Na naszej wystawie okolicznościowej dzieci miały okazję zobaczyć kłosy zbóż, wymłócone ziarno, mąkę i okrągły bochenek chleba. Po ułożeniu historyjki obrazkowej „Od ziarenka do bochenka” dzieci przekonały się, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza. Chleb zawsze miał duże znaczenie jako pokarm i powinien być otaczany szacunkiem.

Spotykając się w pierwszym dniu wiosny nie mogliśmy pominąć kultywowanego również w Wielkopolsce obrzędu topienia lub palenia słomianej kukły Marzanny – symbolu zimy. Zwyczaj ten stopniowo zmieniał się w zabawę, w której brały udział przede wszystkim dzieci i młodzież. Na powitanie wiosny wszystkie drużyny biorące udział w turnieju z zapałem i pomysłowością wykonały gaik (nowe lotko – określenie gwarowe) ozdabiając go wstążeczkami, bibułkowymi kwiatami oraz kryzami z karbowanego papieru. Następnie przeszły w korowodzie z gaikami i piosenką przed jury i otrzymały do swoich koszyczków niespodzianki – kolorowe jajka.

Jak powiedziała w podsumowaniu jurorka p. Krystyna Leśniak był to dla wszystkich dzieci udany dzień, bowiem turniej zakończył się remisem. Dzieci otrzymały dyplomy i książeczki „Wielkopolskie opowieści” w dowód uznania wiedzy o naszym mieście i regionie.

Cały turniej odbył się w wiosennej scenerii zaprojektowanej przez p. Grażynę Zarembę, p. Małgorzatę Wiedemann i wykonanej przy współudziale nauczycielek naszego przedszkola.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie turnieju serdecznie dziękuję.

 

 

Koordynator projektu

Greta Stachowiak

galeria