16 marca zaprosiliśmy Rodziców na zajęcia o tematyce regionalnej. Na wstępie dzieci zaprezentowały inscenizację pt. „Koziołki Pana Zegarmistrza” przygotowaną z okazji 10-lecia turnieju wiedzy regionalnej „Wielkopolskie ABC…”. Dzieci z ekspresją wygłaszały swoje kwestie i umiejętnie posługiwały się rekwizytami.

Następnie zaprezentowały wiązankę tańców wielkopolskich wraz z przyśpiewkami. Potem dzieci w błyskawicznym tempie nauczyły rodziców tańca „Moja Maryneczka”. Kolejno przyszedł czas na zagadki, które dotyczyły wielkopolskiej gwary. Rodzice nie dali się zaskoczyć i udowodnili, że nie jest im obca gwara poznańska. Dzieci natomiast wykazały się znajomością nazw elementów stroju szamotulskiego i w zespołach ułożyły z puzzli budowle znajdujące się w Swarzędzu i Poznaniu.

Następnego dnia na przedstawienie zaprosiliśmy dzieci z młodszych grup przedszkolnych. W humorystyczny sposób przedstawiliśmy skąd według legendy wzięły się koziołki na wieży ratuszowej. Dzieci miały okazję zobaczyć barwne stroje wielkopolskie i starszych kolegów i koleżanki podczas tańca, a także posłuchać przyśpiewek regionalnych oraz piosenek o koziołkach. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy maluszków aby wybrały się z rodzicami na Stary Rynek w Poznaniu i na własne oczy zobaczyły koziołki trykające się różkami.

Greta Stachowiak

 

galeria