Dnia 26 listopada  grupa starszaków pod opieka p. Grażyny Zaremby i p.Mireli Koniecznej udała się do Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu. Był to kolejny kontakt naszych dzieci z młodzieżą niepełnosprawną. Młodzież często była zapraszana do przedszkola na występy naszych dzieci. Tym razem my zostaliśmy zaproszeni do ich siedziby.

Nauczyciele terapeuci oprowadzili i opowiedzieli nam na czym polega praca młodzieży niepełnosprawnej. Zwidziliśmy warsztat stolarski i widzieliśmy jak powstają piekne anioły i świeczniki z drewna. Zobaczyliśmy pracownie komputerową i sposób pracy młoodzieży na komputerach. Zachwycił nas specjalny komputer dla dziewczyny niedowidzącej ze specjalną klawiatura i edytorem głosu. Najbardziej podobałao się dzieciom w pracowni garncarskiej. Spotkała nas miła niespodzianka i otrzymaliśmy naczynia z gliny wykonane przez młodzież. Była tam również salka do rehabilitacji ruchowej oraz urządzenia do hydromasażu, pracownia plastyczna i duża kuchnia, w której młodzież uczy się wykonywania obowiązków domowych związanych z posiłkami.

Po zwiedzeniu siedziby Stowarzyszenia przyszedł czas na występy. Młodzież zaśpiewała piosneki z akompaniamentem gitary. Nasze dzieci zaprezentowały piosenki jesienne z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych. Następnie wręczyły upominki wykonane w przedszkolu.

To było niezwykle intensywne i bogate spotkanie. Dzieci wyszły zadowolone i mile zaskoczone otwartościa i spontanicznością osób niepełnosprawnych i ich nauczycieli. Wszyscy czuliśmy ciepło i dobroć bijące z tego miejsca.

Grażyna Zaremba