10.05.2013 gościliśmy w naszym przedszkolu niezwykłych gości…

W piątek na zaproszenie nauczycielki naszego przedzkola Małgorzaty Wiedemann oraz mł. asp. Karola Łuszczka przyjechali do nas Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kobylnicy. Oglądaliśmy wóz strażacki, wysłuchaliśmy prelekcji wygłoszonej przez strażaka, zobaczyliśmy jakim sprzętem posługują się w pracy strażacy oraz dowiedzieliśmy się do czego on służy. Ogromną atrakcją było przejście przez kabinę samochodu strażackiego oraz ujrzenie strażaka w pełnym wyposażeniu, gotowego, by ratować ludzi z płonących budynków. Dowiedzieliśmy sie jak ciężką pracę wykonują strażacy oraz, że strażakiem może być nie tylko chłopak 🙂 Wręczyliśmy Strażakom dyplom oraz laurkę wykonaną przez nas samych.

Obok wozu strażackiego mieliśmy także okazję zajrzeć do wozu swarzędzkiej Straży Miejskiej. Wzięliśmy udział w krótkiej pogawędce na temat pracy tych służb. Obejrzeliśmy samochód, który pomaga strażnikom w utrzymywaniu ładu i porządku w naszym mieście, obejrzeliśmy strój oraz akcesoria, którymi posługują się ci, którzy w tych służbach pracują. Pan strażnik pozwolił nam również porozmawiać przez megafon oraz włączył światła na samochodzie i dźwięk, który oznajmia, że jest to samochód uprzywilejowany. Byliśmy bardzo zdziwieni jak głośny jest ten samochód z bliska 🙂 Na koniec wręczyliśmy dyplom i laurkę w ramach podziekowania za przyjazd do naszego przedszkola.

Jako ostatni podjechał duży wóz policyjny. Przy tym stanowisku  mogliśmy dowiedzieć się o pracy policjantów, obejrzeć ich strój oraz przedmioty, którymi sie posługują w czasie służby. Ogromne zainteresowanie wywołała oczywiście broń palna, którą pan policjant miał przyczepioną przy pasie. Chętne dzieci mogły zasiąść za kierownicą wozu policyjnego, użyć megafonu i również włączyć „koguta”. Dla bardziej odważnych czekało inne wezwanie – wejście do zakratowanego pomieszczenia, przeznaczonego do przewozu najbardziej niebezpiecznych podejrzanych. Okazało się, że drzwi zamknietych z zewnątrz nie da się otworzyć będąc w środku. Wcale nam sie to nie spodobało i postanowiliśmy, że będziemy tak sie sprawować, by nigdy nas nie zamknięto. Pan policjant pouczył także dzieci jak należy się zachowywać, aby byc bezpiecznym w domu i na zewnątrz. Dyplom i laurkę otrzymał od nas również pan policjant.

Wszystkim panom i paniom, którzy odwiedzili nasze przedszkole bardzo serdecznie dziękujemy. To jaką byliście dla nas atrakcją widać było na naszych twarzach, oraz na twarzach tych dzieci, które (mimo, że nie są naszymi przedszkolakami), brały udział w prelekcjach i oględzinach 🙂

 

Agnieszka Graj

 

galeria (zdjecia A.Graj, M. Wiedemann)