18.03.2014r. 5-latki z Grupy 3 wybrały się do Banku PKO BP w Swarzędzu. Tego dnia mogliśmy obejrzeć budynek „od środka” oraz podpatrzeć pracę bankierów.

Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w pokoju kierownika oddziału swarzędzkiego – pana Andrzeja Szews. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po głównej sali, gdzie dowiedzieliśmy się różnych ciekawych informacji. Poznaliśmy pracę kasjerów oraz doradców klienta. Punktem kuliminacyjnym było zwiedzanie skarbca! Długo przed wyjściem do Banku zastanawialiśmy się, czy będzie on podobny do tego przedstawanego w kreskówkach czy komiksach Disney’a: góra złota i pieniędzy w której pływał często Skąpiec 😀 Oczywiście skarbiec Banku okazał się zupełnie inny. Pomieszczenie takie samo jak inne w Banku tylko bardzo szczelnie pozamykane. W skarbcu dowiedzieliśmy sie na czym polega praca skarbnika, szukaliśmy ukrytych pieniędzy, mieliśmy okazję spróbować zamknąć i otworzyć gigantyczne drzwi (co okazało się nie lada wyzwaniem nawet dla 9 przedszkolaków na raz!). Pani skarbniczka pokazała nam maszyny do liczenia pieniędzy. Patrzyliśmy więc w jaki sposób przesiewane są nasze oszczędności i w jaki sposób są one liczone. Gracuś może śmiało w przyszłości złożyć prośbę o zatrudnienie, gdyż do perfekcji opanował uruchamianie tejże maszyny 😉 Nie lada wyzwaniem okazało się segregwanie i przeliczanie monet w sposób tradycyjny, a więc ręczny 🙂 Podobało nam się układnaie monet w plastikowych segregatorach. Następnie Pani skarbniczka pokazała nam jak pieniążki zawija sie w ruloniki, i jeden taki rulonik zabraliśmy do przedszkola. Resztę pozostawiliśmy do przeliczenia w Banku, gdyż trzeba przyznać, że grosze – mimo iż malutkie to jednak są bardzo ciężkie 🙂

Pan Andrzej specjalnie na okazję zwiedzania skarbca przyniósł latarkę. Z zaciekawieniem zastanawialiśmy się po co będzie ów latarka potrzebna. Okazało się, że Bank ma wiele tajemnic i takie jedno tajemne miejsce Pan Andrzej nam pokazał. Dodam tylko, że wchodzili tam tylko najodważniejsi z nas 😀

Podczas zwiedzania skarbca zobaczyliśmy również miejsce, gdzie przyjeżdżają samochody przywożące pieniądze.

Na koniec Panie obdarowały nas pięknymi książeczkami edukacyjnym, naklejkami, długopisami i cukierkami. My odwzajemniliśmy się przygotowanymi w poranku przez dzieci laurkami, które na ręce Dyrektora Oddziału złożył Franuś.

Wychodząc obejrzeliśmy bankomaty i wpłatomat. Pełni wrażeń powróciliśmy do przedszkola i jeszcze przez bardzo długi czas wspominaliśmy to, co było nam dane zobaczyć.

Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Szews za pomysł i zorganizowanie wspólnego spotkania oraz super przyjęcie, życzliwość i pomoc ze strony całego personelu Banku.

Agnieszka Graj

galeria