Dnia 13 marca 2014 roku dzieci 5-letnie z Grupy 3 wybrały się na wycieczkę do swarzędzkiego Ratusza. Wycieczka została zorganizowana w ramach tematu „Moje miasto Swarzędz, mój region Wielkopolska”.

Dbajac o bezpieczeństwo, ubraliśmy w przedszkolu kamizelki odblaskowe, przypomnieliśmy sobie zasady poruszania sie po drodze (zwłaszcza w jaki sposób przekraczać jezdnię, gdy nie ma sygnalizatora świetlnego) i wyruszyliśmy na Rynek w Swarzędzu. Po drodze oglądaliśmy piękne budowle – kościół Św. Marcina, stare kamienice, a w końcu Ratusz. Podekscytowani przekroczyliśmy jego próg i od razu zostaliśmy miło powitani przez panie pracujące w Urzędzie. Naszą przewodniczką została pani Hanna Mełeń – kierownik Biura Rady Miejskiej, a bacznie przyglądała nam się mama Oskarka, która w tym pięknym, zabytkowym budynku pracuje. Pani Hania od razu zaprowadziłą nas do gabinetu Pani Brurmistrz, gdzie gospodyni serdecznie nas powitała podajac rękę każdemu z nas oraz wręczając pocztówki, ukazujące swarzędzki rynek w dawnych czasach. Pocztówki te – specjalnie dla nas – Pani Anna Tomicka własnoręcznie podpisała. Zostalismy również poczęstowani słodyczami. Dowiedzielismy się, na czym polega praca burmistrza, kto mu pomaga i dlaczego taka osoba jest potrzebna w naszym mieście. Wręczyliśmy Pani Burmistrz własnoręcznie przygotowany album o Swarzędzu, a pani Hani obraz przedstawiajacy Ratusz. Obejrzeliśmy salę Ślubów, gdzie pani Hania pokazała nam tajne przejście, którego używa Urzędnik Stanu Cywilnego, słuchaliśmy nastrojowej muzyki w tym Marszu Mendelsona. Obejrzeliśmy, a nawet przymierzyliśmy! insygnia władzy Urzędznika Stanu Cywilnego – łańcuch z orłem i kamieniami. Dowiedzieliśmy się, że tylko Pani Burmistrz oraz Urzędnik Stanu Cywilnego w trakcie udzielania Ślubu, takie insygnia władzy może nosić. Na koniec dowiedzielismy sie jeszcze kilku ciekawostek związanych z naszym miastem i powróciliśmy do przedszkola.

Serdecznie dziekujemy Pani Burmistrz Annie Tomickiej, że znalazła czas dla tak małych mieszkańców Swarzędza, Pani Hani Mełeń za oprowadzenie po Ratuszu i opowiedzenie tylu ciekawych rzeczy oraz mamie Oskarka za zorganizowanie spotkania z Panią Burmistrz Anną Tomicką.

Agnieszka Graj

galeria